• Sat. Jan 28th, 2023

රගර් ක්‍රීඩකයාව මරා ඇත්තේ යසාරාගේ උපන් ලපය ගැන හෙළි කළ නිසාලු.

yoshitha and yasara lapaya

රාජපක්ෂලා බලයෙන් මත්වී ක්‍රියා කලද ඔව්හූ අපරාද සූක්ෂමව කිරීමට තරම් දක්ෂයන් වී නොමැති බව පැහැදිලි වෙමින් ඇත. මෙය යෝෂිත හා බැඳුනු හැඟීම්බර කරුණක් වූ අතර එහිදී තම ආපරාධය සදාකාලික සැගවීම සිය දේශපාලන බලයට හැකියා ඇත යන පූර්ව නිගමනය මත සිය වෛරය උපරිමයෙන් සංසිදවා ගැනීමට යෝෂිත ක්‍රියාත්මක වී ඇති බව උපකල්පනය කල හැක. එබැවින් අපක්ෂපාතී පරීක්ෂණයක් තුලින් සත්‍යය පහසුවෙන් වටහා ගත හැකි බව ජනතාව විශ්වාස කරති.

තාජුඩීන් සහ යසාරා අතර පැවති සම්බන්දය මිතුදමකට එහා ගිය තත්වයක් බවට සැක කල යසාරාගේ පෙම්වතා ඇය හා තාජුඩීන් අතර සියළු සබඳතා ඇහිරීමට ප්‍රේමාතුර සිතින් උපරිම උත්සහය දරා ඇත. ඒ සඳහා දෙපාර්ෂවයටම සිදුකල තර්ජන ගර්ජන බැනවැදීම් මිතුරන්ට රහසක් නොවූ බව දැන ගන්නට ඇත. නමුත් මෙම උන්මත්තක ප්‍රේමවන්තයාට තාජුඩීන්ව නිහඩකර තැබීමේ හැකියාවක් ලැබී නැත. ඒ තාජුඩීන් නිරන්තරයෙන් මේ සම්බන්දයෙන් මිතුරන් සමඟ පවසා ඇති “I have nothing to conceal” යන ප්‍රකාශය මගින්ය. නමුත් එය රාජ උදහසට හේතු වී ඇති බව දැනට ලැබෙන තොරතුරුය.

යෝෂිතට තම වෛරය පිරිමසා ගන්නට තරම් හේතුවී ඇත්තේ උපන් ලපයක් සම්බන්දව රාත්‍රී සමාජ ශාලාවකද ඇතිවූ කතාබහකදී බව දැන ගන්නට ඇත. ඉන් අනතුරුව තාජුඩීන් ඉවර කිරීමට යෝෂිතට අවශ්‍ය වී ඇති අතර ඔහුට මෙය ඉතා හැගීම්බර තත්වයක් නිසා එම වෛර පිරිමැසීම සිය අතින්ම කිරීමට අවශ්‍ය වී ඇති බව රාත්‍රී සමාජශාලාවක කතාබහ වලදී කලකට ඉහතදී අසන්නට ලැබුනද යෝෂිතට ඍජුව අභියෝග කිරීමට සමත් කෙනෙකු සිටියේ නැත.

යෝෂිත අළුගෝසුවා වෙත තාජුඩීන් රැගෙන යෑමේ කටයුත්ත සිදුකර ඇත්තේ හමීඩ් නැමැත්තෙක්ය. ඔහු යෝෂිතගේ කළු සල්ලි සිදු කල අති සුඛෝපභෝගී වාහන රථ ව්‍යාපාරයේ සහයකයාය. ඊට අමතරව තම බිරිදව ඇමතිවරුන්ට පෙන්වා වාසි ලබාගත් පාදඩයෙක්ය. එමෙන්ම ඔහුගේ බිරිඳ දේශපාලනයට යැවීමට මොහු කටයුතු කර ඇත්තේ රාජපක්ෂ පවුලේ ඇති සබඳතා නිසාවෙන්ය. යෝෂිත තමා පසු පස එන බව තාජුඩීන් දැන සිට ඇත. එබැවින් ඔහු යෝෂිතගෙන් ප්‍රවේසම් වී ඇත. නමුත් සිය කුළුපගු මිතුරෙකු වී හමීඩ් මෙවන් මිත්‍රද්‍රෝහී කටයුත්තක් කරනු ඇතැයි ඔහු සිතා නොසිටින්නට ඇත. තාජුඩීන් අමතා ඔහුව තම වාහන අලවි ආයතනයකට කැඳවා යෝෂිතට සිය වෛර පිරිමසා ගැනීමට අවස්ථාව සලසා දුන්නේ හමීඩ් බවට පවතින රාවයට පැහැදිලි පදනමක් ඇතැයි තාජුඩීන්ගේ මිතුරන් විශ්වාස කරති.

එමෙන්ම යෝෂිත විවිධ නම් භාවිතා කරමින් උද්‍යාන පාරේ ඉඩම් නිවාස ඇතුලු දේපල රැසක් මිලදී ගෙන ඇති බවද දැන ගන්නට ඇත. එබැවින් මෙම ඝාතනය බොහෝවිට සිදුවන්නට ඇත්තේ උද්‍යාන පාර අවට ස්ථානයකම බවට සැක ඇති වන්නේ තාජුඩීන්ගේ මුදල් පසුම්බිය අනතුර සිදුවුවා යැයි පැවසුන ශාලිකා ක්‍රිඩා පිටිය අසලට 1.5 Km ක් පමණ ඈතින් හමුවීමත් සමඟය. කෙසේ නමුත් හමීඩ් හා යෝෂිත අතර ඇති සම්බන්දතාවයත් හමීඩ් සහ තාජුඩීන් අතර ඇති සම්බන්දතාවයත් නිසා මෙම සැකය බැහැර කල නොහැක. එබැවින් මෙම පරීක්ෂණ කාණ්ඩායම් තාජුඩීන්ගේ දුරකථන ඇමතුම් වලට අමතරව හමීඩ්ගේ දුරකථන ඇමතුම්ද පරික්ෂා කල යුතුව ඇත. තාජුඩීන්ගේ පරීක්ෂණ පිලිබඳව තවම විශ්වාසයක් නැති නිසා තතු දත් පිරිස් දන්නා දෑ කීමට ඉදිරිපත් නොවන බව දැන ගන්නට ඇත. නමුත් ලබන 17 වනදා රාජපක්ෂගේ ගෙදර යෑමත් සමඟ යෝෂිතව සිපිරි ගෙදරට යෑම සිදු නොවුනහොත් ඊට ඇති එකම අවස්ථාව විය හැක්කේ පොලීසිය තුල ඇති අකර්යක්ෂමතාව සහ රාජපක්ෂලාගේ හොල්මන් බව තවදුරටත් ක්‍රියාත්මක වීම නිසාය.

 

(theindependent.lk)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *